Elektronik Ortamda 19 Dilde Sabıka Kaydı Veriliyor

E-DEVLETTEN ADLİ SİCİL KAYDI ARAPÇA DA ALINABİLECEK

Adalet Bakanlığının, adalet hizmetlerinde dijital dönüşüm çalışmaları çerçevesinde hayata geçirdiği e-devlet üzerinden farklı dillerde sabıka kaydı verilmesi uygulamasına Arapça da eklendi.

‘Güven veren ve erişilebilir adalet’ hedefi doğrultusunda teknolojik gelişmelere uygun olarak Adalet Bakanlığı mühendislerince geliştirilen yazılımla 20 Mart 2016'dan itibaren yabancı dile çevrilmiş sabıka kayıtları e-Devlet üzerinden veriliyor. Uygulama kapsamında adliyelerden alınması gereken tercüme edilmiş adli sicil sorgulama sonuçları, vatandaşların talepleri doğrultusunda bilgisayar, akıllı telefon ve tabletler üzerinden elektronik ortamda alınabiliyor.

E-DEVLET ÜZERİNDEN 19 DİLDE ADLİ SİCİL KAYDI ALINABİLİYOR

İlk olarak İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca olmak üzere dört dilde verilen sabıka kayıtları, uygulama alanının genişletilmesiyle İspanyolca, Flemenkçe, Danca ve Portekizce dillerinde de verilmesi sağlandı. Adalet Bakanlığı personelleri tarafından geliştirilerek yenilenen Yeni Adli Sicil Bilişim Sistemi (ASBS) ile 20 Kasım itibariyle sabıka kaydının alınabileceği dil sayısı Korece, Japonca, Çince, Slovakça, Makedonca, Rusça, Rumence, Letonca, Bulgarca ve Arnavutça da eklenerek 18’e yükseldi. Bakanlıkça yapılan çalışmalar sonucunda dün entegre edilen yeni sistemle, daha önce Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne müracaat halinde verilen Arapça tercüme edilmiş adli sicil belgesine e-devletten alınabilmesi sağlandı.